DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19


Hibe ve Destek Almanın Anahtarı; İyi Hazırlanmış Proje

Hibe ve Destek Almanın Anahtarı; İyi Hazırlanmış Proje
06.08.2013 17:35
0
A+
A-

* MİTSO, kuruluşların AB fonlarından ve GEKA desteğinden yararlanabilmenin yollarını üyelerine ve ilgililere tanıtabilmek amacıyla bir sunum gerçekleştirildi.
* MİTSO’nun davetiyle Milas’a gelen AB fonlarından ve GEKA desteğinden yararlanmak için proje hazırlamakta uzman bir kuruluş olan Demirtaş Ltd. Şti. yöneticileri, fonlardan ve desteklerden yararlanabilmek için tanınmış ve güvenilir bir kuruluş olmanın etkili olduğunu belirttiler.
* Türkiye’de 700 dolayında hibe programı olduğunu belirten uzmanlar bunlardan yararlanabilmek için projelerin belirlenmiş önceliklerin tümünü içermesi büyük bir avantaj olduğunu bildirdiler.

MİTSO tarafından düzenlenen AB fonlarından ve GEKA desteğinden yararlanabilmenin yolları ve inceliklerinin anlatıldığı sunumda konuşan uzmanlar bu konuda iyi hazırlanmış bir projenin büyük avantaj sağladığını belirttiler. Ayrıca destek başvurusunda bulunan kuruluşların tanınmış ve güvenilir kuruluşlar olmasının da önemine değinen uzmanlar hazırlanan projelerin, belirlenmiş olan öncelikleri içermesi gerektiğini vurguladılar.

MİTSO, üyelerine ve ilgili kuruluşlara yönelik olarak AB fonlarından ve GEKA desteğinden yararlanabilmenin yollarını ve inceliklerini açıklamak amacıyla bir sunum düzenledi. Sunum, fonlardan ve desteklerden yararlanabilmek için proje başvuruları hazırlayan ve konusunda uzman kuruluşlardan birisi olan Demirtaş Proje Danışmanlık Eğitim, Taahhüt, Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi yetkililerinden Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Bilgisayar Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil İbrhim Bülbül ile şirket müdürü Fayık Demirtaş tarafından gerçekleştirildi. MİTSO’nun daveti ile Milas’a gelen ve ücretsiz bir sunum gerçekleştiren Demirtaş Proje Danışmanlık Ltd. Şti. yöneticileri Türkiye’de 700 dolayında hibe programı olduğunu ve bunların birçoğunun teklife açık olduğunu bildirdiler. Hibe programlarının birçoğunun AB fonlarından oluştuğunu, devletin de bu konuda fonları olduğunu ifade eden uzmanlar yeterli başvuru olmadığı için her yıl AB fonlarından ayrılan kaynakların kullanılamadan geri gittiğini anlattılar.

Sunumun görsel yanını Doç. Dr. Halil İbrahim Bülbül yaparken anlatımını yapan şirket müdürü Fayık Demirtaş, hibe programlarından yararlanabilmek için proje hazırlanırken her program için belirlenmiş olan önceliklere mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini, belirlenen önceliklerin tümünü içeren projelerin hibelerden yararlanabilme şansının çok yüksek olduğunun vurguladı. Demirtaş, devletin AB fonları için her yıl 75 milyon dolar katkıda bulunduğunu ancak yeterli proje başvurusu olmadığı için bu paranın çok üstünde bir miktarda hibe desteği alınabilecekken bundan yararlanılamayışının büyük bir kayıp olduğunu belirterek hibe desteğinden yararlanabilmek için mutlaka çok iyi hazırlanmış bir proje dosyasıyla başvuruda bulunulması gerektiğini bildirdi. Hibe ve desteklerden yararlanabilme konusunda başvuruda bulunan kuruluşların tanınmış ve güvenilir firmalar olmasının da bir avantaj oluşturduğuna dikkat çeken Demirtaş, GEKA desteğinden yararlanabilmenin halen açık olduğunu ve bu konudaki proje başvurularının 10 Şubat 2011’e kadar yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’nın özel daveti ve bazı dostların hatırıyla Milas’a gelerek böylesine bir sunumu ücretsiz olarak düzenlediklerini anlatan Fayık Demirtaş, proje hazırlama konusunda uzmanlaşmış ve bu konuda tanınmış bir firma olduklarını, proje başvurularında danışmanlık ve proje hazırlama ücreti olarak proje tutarının yüzde 2.5’ini peşin aldıkları, proje kabul edildiğinde yüzde 2.5 daha aldıklarını söyledi.