DOLAR
32,9970
EURO
35,9271
ALTIN
2.567,21
BIST
11.064,85


“FEDA REEL SEKTÖRDE, KÂR MALİ SEKTÖRDE ŞEKLİNDE BİR PAYLAŞIM OLMAZ”

“FEDA REEL SEKTÖRDE, KÂR MALİ SEKTÖRDE ŞEKLİNDE BİR PAYLAŞIM OLMAZ”
29.12.2021 11:20
0
A+
A-

Müşterek Konsey Toplantısında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:

“FEDA REEL SEKTÖRDE, KÂR MALİ SEKTÖRDE ŞEKLİNDE BİR PAYLAŞIM OLMAZ”

 

*Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da katılımı ile yapılan TOBB Müşterek Konsey Toplantısında, Konsey Üyesi MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de yer aldı.

 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş‘un da katıldığı TOBB Müşterek Konsey Toplantısı Ankara’da TOBB’un İkiz Kulelerinde yapıldı. TOBB Konsey Üyesi ve MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer‘in de katıldığı konsey toplantısında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu bankaların son günlerde kredi faizlerini olağanüstü şekilde arttırdıklarını belirterek, “Feda reel sektörde, kar mali sektörde şeklinde bir paylaşım olmaz. Bankalarımızın artık daha vicdanlı davranmasını bekliyoruz” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu kurum olarak ekonominin tüm kılcal damarlarına ulaştıklarını, böylece sahadaki durumu en iyi şekilde görüp sorunları ve sıkıntıları tespit ettiklerini belirttiği konuşmasında Türk lirasında yaşanan olağan dışı değer kaybının büyük ölçüde geri alınmış olmasını olumlu bulduklarını ve piyasalarda istikrarın teminine yönelik her adımı desteklediklerini vurguladı.

Konuşmasının devamında “Kamuda bekleyen özel sektör alacaklarının ödenmesine yönelik olumlu ve sonuz adımlar başladığını da memnuniyetle takip ediyoruz” diyen Hisarcıklıoğlu bu gelişmelerin reel sektördeki moralleri yükselttiğini ve çalışma şevklerini arttırdığını ifade etti.

Bazı konularda sıkıntıların sürdüğünü de vurgulayan Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle bankalarımızın, Merkez Bankasından fonlama maliyetleri yüzde 14’e düşmesine rağmen son günlerde kredi faizlerini olağanüstü şekilde arttırdıklarını görüyoruz. Bazı bankaların yüzde 25 – 30’lar seviyesinde, hatta kredili mevduat hesaplarına 35 civarında kredi faizleri uyguladıklarını duyuyoruz. Ülkemiz ekonomisini büyütecek, üretimi, yatırımı, istihdamı ve ihracatı arttıracaksak, hepimiz elimizi taşın altına koymalı ve fedakarlık yapmalıyız. Feda reel sektörde, kâr mali sektörde şeklinde bir paylaşım olmaz. Bankalarımızın artık daha vicdanlı davranmasını bekliyoruz”.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasının sonunda 2022 ve sonrasında sürdürülebilir büyüme ve katma değeri yüksek üretim ve ihracata dönük planlamaların yapılması gerektiğini de vurgulayarak küresel tedarik zincirinde yaşanan dönüşümün yanısıra yeşil mutabakat ve iklim değişikliği çerçevesinde atılan adımların da önemli fırsatlar ve tehditleri içinde barındırdığını anlattı ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizim de Türkiye olarak bu yeni dönemde ülkemizi ve iş dünyamızı iyi konumlayabilmemiz için gereken adımları hızla atmamız lazım. Bunun için de kamu – özel sektör diyalogunu daha da sıklaştırmalı, ortak akılla bu süreçte kazanan ülkeler arasında konumlanmalıyız”.

TOBB Müşterek Konsey Toplantısına katılan Ticaret Bakanı Mehmet Muş da yaptığı konuşmada bakanlık olarak ticari hayata ilişkin tüm süreçlerde iş dünyasıyla istişareye büyük önem verdiklerini işaret ederek, “Bu istişareler esnasında gelen talepleri hızla değerlendirip sonuçlandırmaya çalışıyoruz” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş konuşmasında, kurdaki dalgalanmanın bertaraf edilmesinden sonra ekonomide yakalanan olumlu havanın devamı için destek beklediklerini belirterek “Hepimiz aynı gemideyiz. Ülkemizin geleceği için elimizi taşın altına birlikte koymalıyız” diye konuştu.

KONSEY ÜYESİ REŞİT ÖZER : “YARARLI BİR TOPLANTI OLDU”

Öte yandan TOBB’nin Ticaret Bakanı Mehmet Muş‘un da katılımı ile yapılan Müşterek Konsey Toplantısına MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer TOBB Konsey Üyesi olarak katıldı.     Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da katıldığı Müşterek Konsey Toplantısının verimli bir şekilde geçtiğini ifade eden Özer “Konsey toplantısı öncesinde TOBB üyesi tüm odalar ve borsalar ekonomik ortamda yaşanan gelişmelerle ilgili görüş ve önerilerini TOBB’ne iletmişlerdi. Biz de MİTSO olarak görüş ve önerilerimizi TOBB’ne göndermiştik. Odaların ve Borsaların TOBB’ne ilettikleri görüş ve öneriler Müşterek Konsey Toplantısında Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a aktarıldı. Çok yararlı bir toplantı gerçekleşti” diye konuştu.

 

Yazı detayını buraya yazınız